Науку «рубають», науковці тікають

В Україні темпи скорочення фінансування освіти і науки у порівнянні з 2013 роком майже у два рази гірші ніж темпи падіння ВВП. Кажучи простою мовою – далі немає куди.

Якщо дехто вважає, що освіта і, особливо, наука – це щось далеке, його не стосується, то глибоко помиляється! Найперше, для прикладу – до науки відносяться майже всі медичні лікувальні інститути. Для повного розуміння, наведемо ще конкретніший приклад, скорочення фінансування науки (Національної академії наук, зокрема медичної) спричинило вимушені скорочення ліжкомісць, переведення лікарів на 0,75 ставки, скорочення персоналу.

Тепер наведемо цифри!

Видатки загального фонду Державного бюджету України на 2016 рік у порівнянні з 2015 роком збільшено на 14,2 %, тоді як видатки Міністерству освіти і науки збільшено тільки на 3,4%, а видатки Національній академії наук на національним галузевим академіям наук СКОРОЧЕНО на 19%. У порівняні з 2014 роком частка коштів із загального фонду державного бюджету, що була спрямована у 2016 році МОН та Національній академії наук, СКОРОТИЛАСЬ майже у два рази (для Міністерства з 4,2% до 2,7%, а для Академії наук з 0,64% до 0,31%)

Міністерство фінансів грубо порушуючи закони, умисно щороку змінює коди бюджетної класифікації для фінансування, що створює плутанину і труднощі у розподілі коштів та контролі за їх використанням. При формуванні бюджету у Мінфіну неможливо добитися інформації чи пояснень, створюється повна секретність і закритість.

Бюджетні кошти, що спрямовуються на освіту і науку у 2016 році, не покривають виплати на заробітну плату та її індексацію, індексацію стипендій, оплату комунальних послуг та електроенергії, утримання та розвиток матеріально-технічної бази освітніх та наукових установ, проведення наукових досліджень, перш за все спрямованих на обороноздатність та національну безпеку країни.

От тут потрібно ставити запитання! Чому науковці виїжджають за кордон? Чому найрозумніші випускники не хочуть іти в науку? Чому в медичних лікувальних інститутах просять благодійні внески (щоб вижити)?

За різними підрахунками, за роки незалежності з України виїхало понад 20 тисяч молодих вчених.

Поглиблюється руйнація науки протягом останніх років, особливо 2014-2016 роки, що набуває незворотніх процесів. Відбувається загрозливе скорочення чисельності талановитих науковців, посилюється відтік молодих вчених за кордон або у інші сфери. Для порівняння можна навести реальний приклад. Молодий (37 років) вчений-хімік, закінчив Київський політехнічний інститут працює в Японії і отримує $ 5000, в Україні його зарплата становила би 5-7 тисяч гривень.

В наукових установах запроваджується режим неповної зайнятості, урізається зарплата, зростає соціальна напруга у трудових колективах, організовуються громадські акції.

Всі ми знаємо, що науковці – інтелигенція досить скромні люди, які лишнього слова не скажуть і зайвої копійки не попросять. Однак, Уряд А.Яценюка до того довів науку, що науковці 19 квітня 2016 року вийшли під стіни Верховної Ради України із акцією протесту і вимогою виділити кошти на фінансування науки. За законом, фінансування мало становити 1.7% від ВВП. На даний момент у бюджеті країни на цей напрям виділено лише 0.2%, що унеможливлює оплату праці молодим вченим та спричинить припинення фінансування наукових програм.

За часи незалежності чисельність дослідників на душу населення в Україні скоротилася майже у П’ЯТЬ разів і сьогодні є найнижчою у Європі. Руйнується, при тому безповоротно, вся наукова школа, кадри, галузі, технології.

Нам здається, що робота науковців не помітна, але це не так, Академії аграрних наук, медична, педагогічна, правова, мистецтв, економіки і прогнозування та інші непомітно вносять неоціненний вклад у наше життя. Тому, недаремно іноземні країни «полюють» на наших науковців і переманюють їх. Розголос цієї проблеми і крики допомоги можливо стримають новий Уряд від необдуманих дій…!?

В.Ващенок

Поділитися в соц. мережах

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to Yandex

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар