Парадокс, але більшість українців не звертаються по допомогу до своїх місцевих депутатів, хоча самі ж обирали їх

AA2_6260__

Після двадцятирічного періоду становлення і розвитку в Незалежній Україні системи місцевої публічної влади, сьогодні, на жаль, доводиться констатувати її неефективність. У цій сфері існує низка проблем соціального, економічного, політичного характеру. Одним із засобів виявлення цих проблем є громадські організації, які ставлять собі за мету об’єднати громадян для задоволення та захисту своїх прав. «Тільки таким шляхом можливо зрушити з місця реформування публічної влади, ліквідувати бар’єри між владою та громадою», – саме так вважає голова однієї з потужних Всеукраїнських громадських організацій нашої держави – «Соціальна Україна». Днями нам вдалося зустрітися з головою «Соціальної України» Вадимом Володимировичем Ващенком та в інтерв’ю нашому виданню (щотижневик “Алекс” м.Монастирище – ред.) почути вичерпну інформацію про діяльність ВГО «Соціальна Україна», її основні проекти та сприяння у провадженні соціальної політики в регіонах.

 

- Вадиме Володимировичу, коли, власне, була створена Всеукраїнська громадська організація «Соціальна Україна» і з якою метою? 

- громадську організацію «Соціальна Україна» ми створили чотири роки тому – у червні 2008-го, аби захищати соціальні гарантії людей. Як ми, тобто я і мої однодумці, це робимо?

По-перше, безкоштовно надаємо людям юридичні консультації. Наші фахівці доступно і зрозуміло роз’яснюють, на що людина має право у соціальній сфері, як це право відстояти, що для цього потрібно і як це правильно юридично оформити. По-друге, ми реально допомагаємо: не тільки складаємо необхідні документи, а й звертаємось до місцевих чи центральних органів влади і разом вирішуємо проблему конкретної людини. По-третє, залучаємо матеріальні, фінансові, людські ресурси, аби допомогти малозабезпеченим, літнім людям, притулкам для дітей та будинкам-інтернатам.

- В якому форматі працює організація?

- Наш колектив працює з людьми і для людей. Що я  маю на увазі? Люди приходять до нас і скаржаться: комусь пенсію недорахували, комусь МСЕК відмовляє у встановлені інвалідності, хтось отримав травму на виробництві, а йому замість 80% втрати працездатності, необґрунтовано встановлюють 30%, когось звільнили з роботи і не розрахувались, не віддали трудову книжку, таких прикладів безліч. Тому ми працюємо безпосередньо з людьми на місцях, аби домогтися позитивного вирішення подібних проблем.

- Ми знаємо, що одним із соціально значущих проектів ВГО «Соціальна Україна» є програма навчання депутатів місцевих рад «Публічний лідер». Що передбачає ця програма і, власне, чому виникла ідея її запровадження?

- Ви знаєте, це – парадокс, але більшість українців не звертаються по допомогу до своїх місцевих депутатів, хоча самі ж обирали їх. Чому не звертаються? Бо просто не знають їх. В січні-лютому ми провели опитування стосовно впізнаваності місцевих депутатів, звернень до них, особистих прийомів, зустрічей. Результати нас приголомшили. Майже 80% людей або не знають своїх депутатів в обличчя, їх прізвища, або не зустрічались з ними особисто і не звертались до них. Близько 40% місцевих депутатів вперше приступили до своїх обов’язків і чітко не знають, як ефективно налагодити роботу. Тому проект «Публічний лідер» має дві мети: перша і головна – надати громадянам інформацію, з яких питань вони можуть звертатись до місцевих депутатів, як до них звернутись, де депутати повинні проводити зустрічі, з якою періодичністю, які їх обов’язки і як вони повинні реагувати на звернення виборців. Друга мета – надати депутатам місцевих рад вичерпну інформацію стосовно їх прав і обов’язків з економічних, соціальних, фінансових питань, практики бюджетоутворення, навики комунікацій, спілкування тощо.

Сподіваємось, що результат буде позитивним і ми поінформуємо наших співвітчизників.

- Одним із соціально – культурних проектів Організації є дитячий фестиваль-конкурс  «КРАЇНА ЗІРОК». На Черкащині фестиваль проводитиметься вперше. Хто матиме можливість взяти участь в ньому і чи матимуть переможці в подальшому підтримку в кар’єрному рості?

- Наша організація вже третій рік підтримує «Обласний конкурс виконавської майстерності» та дитячий регіональний конкурс «Маленький віртуоз». Отримавши такий організаційний досвід, ми вирішили започтакувати Всеукраїнський дитячий фестиваль-конкурс «Країна зірок», який  розпочинається з Черкаської області. Чому з Черкаської? Бо це мій рідний край. Я сам – уманчанин і, до речі, фінальний конкурс буде відбуватись в місті Умань. Щодо участі в ньому, то ми передбачили: у фестивалі-конкурсі зможуть взяти участь всі талановиті діти, які мають бажання (при тому, безкоштовно). Для цього ми будемо проводити відбіркові тури на рівні села, потім на рівні району, області, а далі -Всеукраїнський. Ми хочемо, щоб в «Країні зірок» взяли участь дітки, які мають талант, але не мають можливості навчатись: через обмежені фінансові можливості батьки їх не можуть віддати в музичну школу або училище, чи оплатити участь у різних конкурсах. Також будемо залучати обдарованих дітей з притулків, будинків-інтернатів.

Переможців плануємо підтримувати і надалі, допомагаючи у просуванні їх музичної кар’єри.

- Ми знаємо, що з 1 березня 2012 року офіційно розпочала свою роботу громадська приймальня Всеукраїнської громадської організації «Соціальна Україна» в м. Умань. За якою адресою працює приймальня і з яких питань можуть звернутися до неї жителі Умані? Чи працюватимуть такі ж приймальні в Христинівці та Монастирищі?

- Так, громадська приймальня працює у місті Умань за адресою вул. Леніна, 20, телефон: 4-24-74. Звертатись можна усім громадянам, які потребують підтримки, допомоги, консультації. В основному, мова йде про соціальні питання. Але до нас звертаються й з інших питань. Наприклад, складання позовних заяв до суду, звернень до органів влади, питань ЖКГ та інших проблем. В Христинівці та Монастирищі також є наші осередки. Над питанням громадської приймальні у цих двох районах ми працюємо, нині ведуться переговори з власниками приміщень. Найближчим часом, думаю, до Великодня, це питання буде вирішене.

- Пане Вадиме, на які соціальні ініціативи має робити ставку нині діюча влада?

- Для початку хоча б треба, щоб виконувались вже прийняті закони. Подивіться, наприклад, на чорнобильців. Влада їх перевіряє на підтвердження статусу, інвалідності, натомість судові рішення, які знаходяться на руках у людей, не виконує. Значно скорочують суми виплат – з 4 до 2 тисяч гривень. Або інший приклад. Сьогодні прожитковий мінімум розраховують, беручи до уваги вартість продуктів, промислових товарів і послуг за показниками 2000 року. Але це ж неправильно! Адже згідно з законом, так званий «споживчий кошик», повинен переглядатись і оновлюватись один раз на 5 років. Цього ж ніхто не робить. Чому це принципово? Бо на основі такого прожиткового мінімуму вираховуються всі соціальні виплати. Відповідно зараз їх штучно занижують.

До нас звертаються за допомогою і літні люди, що мають статус «дітей війни», і «бюджетники» – вчителі, медики, працівники культури. Всі вони в один голос нарікають, що держава не виконує взяті на себе зобов’язання – не платить кошти, гарантовані їм законом.

- В чому особисто для Вас полягає соціальна політика?

- Як на мене, соціальна політика повинна починатись із соціальної справедливості. Чи справедливо, що громадяни маючи стаж роботи по 50, 40, 30 років, отримують мінімальну пенсію з квітня у 838 гривень? При цьому люди на ліки витрачають по 500 гривень на місяць, щоб підтримати своє підірване важкою працею здоров’я.

Чи справедливо, що роботодавець експлуатує людину по 10 годин на добу, лікарняних намагається не платити, повноцінної оплачуваної відпустки не надає, а коли жінка вагітніє, одразу намагається звільнити її, щоб не платити декретні. Або як можна пояснити, що мінімальна заробітна плата у квітні 1094 гривень, коли оплата комунальних послуг двокімнатної квартири складає 400-600 грн., коли на харчування сім’ї з чотирьох осіб однієї тисячі гривень на місяць не вистачає, а ще потрібно одягтися, дітей в школу відправити. Ось чому, соціальна політика, на мою думку, полягає в тому, щоб держава виконувала свої зобов’язання перед нами, її громадянами, платила реальні, а не мінімальні соціальні виплати, і здійснювала якісний контроль за дотриманням соціальних гарантій у всіх сферах життя.

- Одним із пріоритетних видів діяльності Організації є юридична консультація для населення. Наведіть яскравий приклад із вашої діяльності, коли юридичний супровід сприяв вирішенню важливих питань окремих осіб чи навіть громад?

- Прикладів багато і в різних сферах. Насамперед пригадується такий:  у 2009 році громадянам перераховували пенсії, виходячи з коефіцієнту заробітної плати за 2007 рік, а не як того вимагає закон: з 2008 року, тобто року, який передує призначенню пенсій. Ми розробили позовні заяви до суду і надавали їх громадянам, хто до нас звертався.

Також можу навести приклад щодо працевлаштування. Ми видали довідники прав працівника при прийнятті на роботу, які допомогли члену нашої Організації запобігти його експлуатації. Тобто, йому не запропонували укласти трудовий договір, не взяли на оформлення трудову книжку, не ознайомили з правилами трудового розпорядку, охорони праці. Ці всі ознаки трудових відносин прописані у нашому довіднику і кожна людина може оцінити за такими критеріями чи його беруть на роботу на чесних правах, чи для експлуатації, щоб не заплатити коштів, не зробити запис у трудову книжку.

Допомогли молодій матері з Уманського району отримати в повному обсязі і вчасно допомогу при народженні дитини, коли їй почали затримувати виплату.

- Які грандіозні соціально значущі проекти ваша Організація планує провести в майбутньому в Умані, Христинівці та Монастирищі?

- Грандіозні – це, напевно, дуже гучно сказано, але ми плануємо проекти в цілому по Україні, в тому числі по Черкаській області і, звісно, в зазначених районах. Насамперед, відзначу проект доступних ліків, він називається «Доступні ліки в кожен дім».

Я поясню звідки він виник. 21 березня на засіданні Уряду розглядалось питання впровадження пілотного проекту МОЗ про референтні ціни на ліки. Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив про контроль за цінами на ліки з боку громадськості. Тобто,  профільне міністерство, місцеві органи влади, лікарі з великим життєвим і професійним досвідом, громадські організації, експерти повинні підключитися до оцінки того, як вводяться і працюватимуть референтні ціни і, взагалі, до оцінки роботи медичної галузі.

Таким чином, організація «Соціальна Україна» скористається цим закликом. І на рівні громадськості буде ініціювати жорсткий контроль за цінами на ліки, щоб для кожного українця вони стали доступними. Тому, ми просимо громадян звертатись до нас із повідомленнями про завищені ціни на ліки у аптеках, за роз’ясненнями стосовно даного проекту, а також про зловживання у медичній галузі. Тільки разом з людьми ми зможемо добитися добробуту і справедливості для людей.

- Що б ви особисто хотіли побажати нашим читачам? 

- Якщо говорити у контексті нашої бесіди, то хочу побажати, щоб діти мали перспективу для розвитку у нашій державі, щоб праця кожного була достойно оплачена, щоб пенсіонери отримали пенсію, яку вони заробили своєю важкою працею, щоб державна соціальна політика допомогла кожному, хто потребує підтримки.  

А в цілому для людей хочу побажати здоров’я, достатку, злагоди та сімейного затишку і віри в краще майбутнє. Сьогодні прийшов час нових молодих політиків, які знаходяться між людьми. І нам вдасться змінити життя наших громадян на краще.

Розмову вела Софія Квітка.  

Поділитися в соц. мережах

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to Yandex

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар