Соціальні ініціативи Уряду на наступний 2016 рік

Кабінет Міністрів А.Яценюка вдало успадкував звичаї попередників і в останній місяць під Новий рік подає проект Державного бюджету. Однак активність нового Уряду значно вище і разом з бюджетом вони подають ще 6 додаткових законопроектів, які зроблять «покращення» для людей вже з 01.01.2016 року. Один з цих законопроектів під шляхетною назвою «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики» (реєстр. № 3628), ми вирішили проаналізувати і розповісти на скільки він «покращує» соціальну політику.

Даним проектом вносяться зміни до 38 законів України, які стосуються Сімейного кодексу, трудових відносин, бібліотек, музеїв, театрів, дошкільної, середньої та вищої освіти, індексації, статусу ветеранів війни, пенсійного забезпечення, військовослужбовців та членів їх сімей, ветеранів військової служби, громадян похилого віку та ветеранів праці, допомоги сім’ям з дітьми, жертв нацистських переслідувань і, як завжди, депутатів, держслужбовців, прокурорів і суддів.

Уряд пропонує, щоб усі пільги, які отримують громадяни виплачувались із місцевих бюджетів з таким формулюванням: «пільги… надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету». Це може спричинити ситуацію, коли в одній області будуть кошти на виплату пільг і їх виплатять, а в іншій не буде. Громадяни, які мають однаковий соціальний статус і гарантії держави, але живуть в різних регіонах, будуть отримувати пільги по різному, або взагалі їх не отримають. Діти у дитсадках і школах однієї області зможуть харчуватись, а в іншій ні, або вартість обідів і послуг буде різною.

У закладах культури, бібліотеках, театрах, музеях державної та комунальної форми власності основні джерела фінансування були державний та місцеві бюджети. У проекті закону пропонується до джерел фінансування також включити кошти, які вони повинні отримати від господарської діяльності, оренди, заробітку від майстерень, споруд, обладнання, різних комерційних замовлень тощо. Це може означати, що бібліотеки, театри та музеї кинуть напризволяще, що змусить залишити творчість, дітей, освіту, культуру, встановити на все ціни і заробляти кошти на існування самим.

Нечуваним цинізмом Уряд пропонує скасувати компенсацію з держбюджету середнього заробітку працівнику на час його призову на військову службу в АТО. Сьогодні коли працівник отримує повістку, іде воювати на Донбас, йому роботодавець виплачує середній заробіток, за який може жити його сім’я. Потім державний бюджет компенсує роботодавцю відповідні витрати. Тепер, Уряд цю норму прибирає і залишає військовому лише грошове забезпечення, яке він отримує на фронті.

Також не обійшли обмеження і пенсіонерів, а  саме.

Працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, які мають пільговий розрахунок стажу роботи, передбачається вихід на пенсію за вислугу років лише після досягнення 55 років. До запровадження відповідних змін такі працівники могли вийти на пенсію (у 40, 43, 47 або 50 років), головне щоб був необхідний спеціальний стаж роботи у чоловіків – 25 років, жінок – 20 років.

Працівникам льотного і льотно-випробувального складу авіації, які мають необхідний спеціальний стаж (25-чоловіки, 20-жінки) пропонується дозволити вихід на пенсію після 50 років. Таким чином, запропоновані зміни збільшують вік виходу на пенсію на 5-10 років, при тому, що важкі умови роботи таких працівників значно знижують їх трудовий потенціал і можливості. За розрахунками Уряду ці зміни зекономлять 93,9 млн.грн. та вплинуть на 7,8 тисяч громадян працюючих у зазначених вище сферах.

Також Уряд продовжує свою практику обмеження та оподаткування пенсій. Особам, які працюють на посадах передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про Національний банк України», «Про судову експертизу», «Про дипломатичну службу», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та на посаді помічника-консультанта народного депутата України  – пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються!!!

Пенсіонерам працюючим на інших посадах, не пов’язаних з вищезазначеними законами, пенсія виплачується в розмірі 85% призначеного розміру.

Однак, інвалідам І і ІІ групи, інвалідам війни ІІІ групи, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій, особам, які проходять військову службу або задіяні в АТО – виплата пенсій не обмежується.

За розрахунками Уряду, перелічені обмеження нададуть економію коштів:

виплата 85% пенсії – 3,2 млрд.грн. і стосуватиметься 622,1 тис.осіб;

припинення виплати пенсії працюючим держслужбовцям і прирівняних до них осіб – 400 млн. грн. і охопить 23,2 тис.осіб.

Стосовно чорнобильців, військових, суддів, прокурорів, народних депутатів України, які працюють на наукових посадах, їм продовжать  виплачувати «спеціальні» пенсії.

Для пенсіонерів з числа держслужбовців, органів місцевого самоврядування, дипломатів, членів КМУ, НБУ, судових експертів, помічників-консультантів народних депутатів, наукових пенсіонерів та осіб, які отримують пенсії на загальних підставах – призначені раніше пенсії не будуть виплачуватись взагалі в період їх роботи.

Граничний розмір пенсії у 2016 році пропонується «заморозити» на рівні 10740 грн. незалежно від того, що протягом року буде збільшено прожитковий мінімум. Це для Уряду зекономить 6,3 млн.грн. та торкнеться 1,2 тис. осіб.

Також показник середньої заробітної плати для призначення пенсії у 2016 році залишать на рівні розрахунку 2012, 2013, 2014 року, а не як це повинно бути – 2013, 2014, 2015 років. Тобто, пенсію у 2016 році люди отримають на рівні пенсії 2015 року, що дасть економію для Уряду 454 млн.грн., але 468,7 тис. громадян недоотримають свої зароблені кошти (100-500 грн.)

Уряд знімає із себе соціальну гарантію надання тимчасової державної допомоги дитині, як обов’язкової виплати не менше 30% прожиткового мінімуму для відповідного віку (від 350 грн.), у якої батьки ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину чи їх місце перебування невідоме. Законопроектом підміняється обов’язковість виплати наступним формулюванням – «з урахуванням стану сім’ї, у якій виховується дитина», що дозволить значно зменшити відповідні виплати дитині.

Також Урядом скасовується гарантований мінімальний розмір призначення допомоги на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного із батьків, які мають дітей віком до 18 років (а якщо діти навчаються, то до 23 років) не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Разом з тим, пропонується підвищити розрахунок такої допомоги як різницю між 100% (а не як зараз 50%) прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом сім’ї, але гарантії, що виплатять не менше 30% ПМ немає, тому виплати можуть бути значно нижчі.

Скасовуються пільгові умови для вступу до державних та комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладів: дітей-інвалідів; дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей; інших категорій дітей, які потребують соціального захисту; членів збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах; чемпіонів і призерів Олімпійських і Параолімпійських ігор за спеціальностями в галузі фізичної культури і спорту.

Скасовується норма, яка звільняє від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності  усіх рівнів акредитації дітей з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також осіб віком від 18 до 23 років з таких сімей.

Пропонується скасувати можливість часткової оплати харчування дітей у дошкільних закладах освіти. Таким чином, батьки повинні будуть сплачувати повну суму у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Безкоштовне харчування у дитсадках за рахунок місцевих бюджетів залишиться лише для: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей-інвалідів; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

Також Уряд планує скасувати безкоштовне харчування для всіх учнів 1-4 класів у школах. Безкоштовне харчування за кошти місцевого бюджету залишиться лише для: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей-інвалідів, а також тих, хто отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

Передбачається скасувати безкоштовне харчування дітей з неповних та багатодітних сімей, які навчаються у професійно-технічних навчальних закладах.

Прикінцевими положення законопроекту пропонується з 1 вересня 2016 року не здійснювати фінансування шкіл, якщо кількість учнів у них менше 25 осіб. А це означає, що школи у сільській місцевості будуть закриватися.

Також пропонується скорочення працівників шкіл (крім педагогічних) щонайменше на 10%.

Небачені новації Уряд хоче запровадити у сфері банківської таємниці поєднаної із соціальними виплатами, а саме. Дозволити Міністерству фінансів України лише за письмовим запитом до банківських установ отримувати інформацію про відкриті рахунки фізичних осіб (в т.ч. кожного члена сім’ї), з метою перевірки достовірності інформації, поданої громадянами, для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітних плат, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, Пенсійного фонду, фондів соцстраху.

Ще одним кроком до бідності людей, Урядом пропонується збільшити поріг індексації із 101% до 103%. Тобто, підставою для часткового відшкодування подорожчання товарів, робіт, послуг шляхом перерахунку/індексації заробітних плат, пенсій, стипендій, соцвиплат буде поріг 103% інфляції. Збільшення на 2 відсоткових пункти у грошовому еквіваленті на 1000 грн. становить 20 грн. Кожен робітник, студент, пенсіонер, малозабезпечені сім’ї тощо, на 1000 грн. недоотримають 20 грн., що в масштабах країни може скласти мільярди гривень.

До того ж, цікава річ, у прикінцевих положеннях законопроекту Уряд запропонував надати собі доручення – забезпечити перегляд типових/примірних штатів бюджетних установ з метою скорочення керівного, адміністративного, управлінського, господарсько-обслуговуючого персоналу, водіїв, робітників, що обслуговують громадські будівлі, щонайменше на 10%, тому скорочення продовжиться.

Необхідно зазначити, що Комітет ВР з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення, розглянувши даний проект, рекомендував депутатам направити його Уряду на доопрацювання.

Це не всі новації Уряду у даному законопроекті, які викладені у цій статті. Чикати залишилось недовго і, у разі його прийняття Верховною Радо України в такому вигляді, ми будемо ретельно аналізувати та розповідати нашим читачам у наступних випусках про «покращення» громадян.

Голова організації

Вадим Ващенок

 

Поділитися в соц. мережах

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to Yandex

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар