Яка соціалка чекає людей у 2016 році по новим законам?!

Як ми вже писали, разом із Державним бюджетом на 2016 рік, прийнято «пакет щастя» із шести законів, без яких виконати бюджет буде неможливо. Найсуттєвіший, який стосується соціальної сфери – Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики» № 911-VIII від 24.12.2015р. Як видно із самої назви закону, фінансовий стан держави буде стабілізуватись за рахунок соціальної сфери.

Даним законом вносяться зміни до 30 законів України і однієї постанови, які стосуються Сімейного кодексу, трудових відносин, бібліотек, музеїв, театрів, дошкільної, середньої та вищої освіти, пенсіонерів, чорнобильців, військовослужбовців, малозабезпечених та багатодітних сімей, індексації, місцевого самоврядування  і, як завжди, держслужбовців,  депутатів, прокурорів і суддів.

Всі пільги з місцевих бюджетів

Уряд пропонує, щоб усі пільги, які отримують громадяни виплачувались із місцевих бюджетів – «пільги… надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету» так звучить ця норма. У січні це вже спричинило невиплати і ситуацію, коли у місцевих бюджетах коштів ще немає, а з державного субвенції вже не надходять, механізм поки відсутній.  Також може статись, коли в одній області будуть кошти на виплату пільг і їх виплатять, а в іншій не буде. Громадяни, які мають однаковий соціальний статус і гарантії держави, але живуть в різних регіонах, можуть отримувати пільги по різному, або взагалі їх не отримають. Діти у дитсадках і школах однієї області зможуть харчуватись, а в іншій ні, або вартість обідів і послуг буде різною.

Зарплати мобілізованим в АТО

Уряд зняв із себе зобов’язання компенсувати роботодавцям середній заробіток працівника, якого забрали в АТО. Тобто, у 2014, 2015 роках, коли  працівник отримував повістку, йшов воювати на Донбас, за ним роботодавець зберігав робоче місце і виплачував середній заробіток, за який могла жити сім’я воїна. Потім з державного бюджету роботодавцю компенсувались відповідні витрати на зарплату працівника який воює. Тепер, Уряд цю норму прибрав і зобов’язав роботодавця зберегти робоче місце і платити власні кошти на зарплату. Враховуючи негативну економічну ситуацію, роботодавці не зможуть за власний кошт платити працівнику якого немає і роботу, яка не виконується.

Пенсії

Працівникам освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, які мають пільговий розрахунок стажу роботи, передбачається вихід на пенсію за вислугу років лише після досягнення 55 років. До запровадження відповідних змін такі працівники могли вийти на пенсію (у 40, 43, 47 або 50 років) головне, щоб був необхідний спеціальний стаж роботи у чоловіків – 25 років, жінок – 20 років.

Працівникам льотного і льотно-випробувального складу авіації, які мають необхідний спеціальний стаж (25-чоловіки, 20-жінки) по новому закону дозволяється вихід на пенсію лише після 50 років. Таким чином, запропоновані зміни збільшують вік виходу на пенсію на 5-10 років, при тому, що важкі умови роботи таких працівників значно знижують їх трудовий потенціал і можливості. За розрахунками Уряду ці зміни зекономлять 93,9 млн.грн. та вплинуть на 7,8 тисяч громадян працюючих у зазначених вище сферах.

Також Уряд продовжує свою практику обмеження та оподаткування пенсій. Пенсіонерам, які працюють на держслужбі, у судах, прокуратурі, Нацбанку, дипломатам, в органах місцевого самоврядування, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються!!!

Пенсіонерам працюючим на інших посадах, не пов’язаних з вищезазначеними місцями роботи, пенсія оподатковується 15%.

Однак, інвалідам І і ІІ групи, інвалідам війни ІІІ групи, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій, особам, які проходять військову службу або задіяні в АТО – виплата пенсій не обмежується.

За розрахунками Уряду, перелічені обмеження нададуть економію коштів:

оподаткування пенсій 15% – 3,2 млрд.грн. і стосуватиметься 622,1 тис.осіб;

припинення виплати пенсії працюючим держслужбовцям і прирівняних до них осіб – 400 млн. грн. і охопить 23,2 тис.осіб.

Граничний розмір пенсії у 2016 році пропонується «заморозити» на рівні 10740 грн.. Це для Уряду зекономить 6,3 млн.грн. та торкнеться 1,2 тис. осіб.

Призначення пенсій у 2016 р. буде на рівні 2015р. Показник середньої заробітної плати для призначення пенсії у 2016 році залишать на рівні розрахунку 2012, 2013, 2014 року, а не як це повинно бути – 2013, 2014, 2015 років. Це дасть економію для Уряду 454 млн.грн., але 468,7 тис. громадян недоотримають свої зароблені кошти (від 200 і більше грн.)

Чорнобильцям з числа пенсіонерів, які працюють на держслужбі або судах чи прокуратурі у 2016 році (крім інвалідів та учасників бойових дій) пенсії виплачуватись не будуть. Іншим Чорнобильцям – пенсіонерам, які працюють та мають пенсію вище 1611 грн. пенсія буде оподатковуватись 15%. А це, щонайменше заберуть 242 грн.

Всім працюючим пенсіонерам (крім інвалідів та учасників бойових дій), які мають наукову пенсію, на час роботи, їх пенсії будуть перераховані відповідно до загальних підстав, тобто зменшені. Якщо після перерахунку на загальних підставах такі пенсії будуть перевищувати 1611 грн., то вони ще й будуть оподатковані 15%.

Гроші на дітей

Уряд знімає із себе соціальну гарантію (відповідальність) надання тимчасової державної допомоги дитині, як обов’язкової виплати, не менше 30% (від 350 грн.) прожиткового мінімуму для відповідного віку, у якої батьки ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину чи їх місце перебування невідоме. Уряд прибрав норму 30% і замінив формулюванням – «з урахуванням стану сім’ї, у якій виховується дитина», що дозволить значно зменшити відповідні виплати дитині. Більше того, абсурд у наступному – так виписана норма закону п.9 ст. 181 Сімейного кодексу України: «Якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме,… дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї у якій виховується дитина…». Яким чином Уряд планує визначити матеріальне становище сім’ї, якщо проживання і перебування батьків дитини невідоме???

Також Урядом скасовується гарантований мінімальний розмір призначення допомоги на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного із батьків, які мають дітей віком до 18 років (а якщо діти навчаються, то до 23 років) не менше 30% (від 350 грн.) прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Натомість, пропонується підвищити розрахунок такої допомоги як різницю між 100% (а не як було 50%) прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом сім’ї, але гарантії, що виплатять не менше 350 грн. немає, тому виплати можуть бути значно нижчі.

Харчування дітей

У дошкільних закладах (дитсадочках) за харчування дітей батьки будуть платити повністю. Часткова оплата (40%, 60%) за харчування дітей скасовується, а розмір оплати буде встановлюватись місцевою владою (очевидно у кожному місті та області різні). Пільгові умови місцева влада буде встановлювати  для багатодітних і малозабезпечених сімей, а також тих сімей, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму для кожної відповідної категорії (від 289 грн.)

Безкоштовне харчування у дитсадках за рахунок місцевих бюджетів залишиться лише для: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей-інвалідів; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»

Обмеження у харчуванні торкнеться також дітей у школах. Діти із сімей, які отримують державну соціальну допомогу, як малозабезпечені, зможуть харчуватися на пільгових умовах лише у 1-4 класах.

Закриття шкіл і закладів культури

Урядом встановлено, що з 1 вересня 2016 року фінансування шкіл (крім початкової школи), кількість учнів у яких менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції не здійснюється. А це означає, що школи у яких менше 25 учнів, це особливо у сільській місцевості, будуть закриватися.

Також чикає скорочення працівників загальноосвітніх навчальних закладів (крім педагогічних) щонайменше на 10 %.

Місцевим органам влади дано доручення у двомісячний строк затвердити регіональні плани створення освітніх та культурних округів, об’єднання навчальних закладів, закладів культури, інших бюджетних установ. Це означає, що одні (малокомплектні) школи, будинки культури, гуртки будуть закриватись, а інші, нібито будуть поповнюватись (в інших селищах чи райцентрах). Таким чином, у селах, малих містах будуть закривати відповідні заклади освіти і культури.

Модернізація та укрупнення чикають також мережі професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, з аргументацією – підготовки фахівців і робітничих кадрів.

Скорочення у 2016 році чикає щонайменше 10% працівників бюджетних установ (керівного, адміністративного, управлінського, господарсько-обслуговуючого персоналу, водіїв, робітників).

Мінфін загляне на банківський рахунок

Небачені новації Уряд запроваджує у сфері банківської таємниці поєднаної із соціальними виплатами, а саме. Дозволити Міністерству фінансів України лише за письмовим запитом до банківських установ отримувати інформацію про відкриті рахунки фізичних осіб (в т.ч. кожного члена сім’ї), з метою перевірки достовірності інформації, поданої громадянами, для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітних плат, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, Пенсійного фонду, фондів соцстраху. Тобто, дозволити Мінфіну «заглядати» на банківські рахунки громадян.

Індексацію подалі

Ще одним кроком до бідності людей, Урядом пропонується збільшити поріг індексації із 101% до 103%. Тобто, підставою для часткового відшкодування подорожчання товарів, робіт, послуг шляхом перерахунку/індексації заробітних плат, пенсій, стипендій, соцвиплат буде поріг 103% інфляції (збільшення на 2 відсоткових пункти). У грошовому еквіваленті на 1000 грн. це становить близько 20 грн. Кожен робітник, студент, пенсіонер, малозабезпечені сім’ї тощо, на 1000 грн. недоотримають 20 грн., що в масштабах країни може скласти мільярди гривень.

Звісно, це не всі перелічені новації, а найголовніші, які торкнуться людей. Інші ми будемо публікувати у подальшому.

Голова Організації

Вадим Ващенок

Поділитися в соц. мережах

Share to Facebook
Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to Yandex

Ви можете залишити коментар, або посилання на Ваш сайт.

Залишити коментар